Jak dobrać nadruki?

Nadruki to jeden z najbardziej popularnych sposobów personalizacji odzieży. W zależności od potrzeb i materiału możemy zastosować różne metody ich wykonywania. Możemy wyróżnić 5 głównych metod robienia nadruków.

Do najpopularniejszych należą - termotransfer, technika sublimacji, nadruk flock i flex, a także haft. Każdy rodzaj jest odpowiedni do innego rodzaju odzieży, poniżej są opisane poszczególne jego rodzaje.

Termotransfer

W przypadku termotransferu możemy wymienić jego dwa typy: termotransfer plastizolowy i termotransfer cyfrowy.

Termotransfer plastizolowy jest tym najczęściej wykorzystywanym do jednokolorowych nadruków, najczęściej wykonywanych w większej ilości, takich jak na przykład napis będący nazwą drużyny, czy klubu. Wynika to z konieczności każdorazowego przygotowania specjalnej matrycy do jednego typu nadruku. Ten typ termotransferu zakłada bezpośrednie nakładanie odpowiedniej mieszaniny farby i plastiku, ułożonego w odpowiednim kształcie. Zapewnia to bardzo trwałe nadruki z uwagi na termiczne utrwalanie (wgrzewanie) tej mieszaniny w materiał. Świetnie sprawdzi się na każdym rodzaju materiału, czyli zarówno na strojach, jak i pojedynczych koszulkach i spodenkach.

Termotransfer cyfrowy to nasza najbardziej popularna metoda wykonywania nadruków wielokolorowych bezpośrednio na odzieży. Wykonywane one są na specjalnym ploterze drukująco - tnącym, sterowanym bezpośrednio przez komputer. Zaletą tej techniki jest doskonała jakość nadruku, brak kosztów "przygotowalni" i możliwość druku z dowolnego pliku graficznego nawet 1 sztuki wydruku. Termotransfery Cyfrowe, choć stosunkowo drogie, opłacalne są przy niskich nakładach i pozwalają nam realizować zamówienia na małe ilości lub nawet pojedyncze koszulki.

Sublimacja

Sublimacja polega na drukowaniu wzoru na specjalnym papierze transferowym, a następnie termicznym przeniesieniu nadruku na tkaninę. Można w ten sposób przenosić częściowe nadruki (np. samego loga) jak i nadruk przygotowany na całą koszulkę. Pozwala nam to uzyskać dowolną kolorystykę stroju oraz umieścić nieograniczoną liczbę nadruków wykonując je bezpośrednio na tkaninie. Metoda ta przy wykorzystaniu drukarek termosublimacyjnych charakteryzuje się bardzo dokładnym i żywym odwzorowaniem kolorów oraz wysoką jakością wykonania i trwałym nadrukiem.

Nadruk Flock

Do wykonania tego typu nadruku wykorzystuje się cienką oddychającą folię typu flock mającą strukturę przyjemnego w dotyku meszku (tzw. "misia"). Nadruk polega na wycięciu na ploterze tnącym wzorów a następnie wgrzaniu wzoru pod prasą termiczną na tkaninę. Metoda ta charakteryzuje się dużą trwałością nadruku i pozwala na wykonywanie pojedynczych egzemplarzy. Pozwala na dowolny praktycznie wybór czcionki lub obraz do nadruku. Jedynym wymaganiem technicznym przy tej metodzie jest przygotowanie projektu w grafice wektorowej, ponieważ ploter tnący odczytuje tylko taką grafikę. Folia flock występuje tylko w podstawowej gamie kolorów: biały, czarny, żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski, granatowy.

Nadruk Flex

Jest to metoda bardzo podobna do metody flock - różni się tylko rodzajem folii wykorzystywanej do drukowania. Przy tej technice folia jest gładka, matowa. Istnieje również więcej kolorów folii do zastosowania (np. kolor złoty). Możemy zrobić za jego pomocą większość logi i napisów. Jest to jedna z najczęściej wybieranych opcji.

Haftowanie

Jest to najbardziej trwała metoda - polecana jest jednak do wykonywania dużej ilości mało skomplikowanych nadruków. Bardzo dobrze wygląda na polarach lub czapeczkach. Często wykonujemy go także na dresach. Do wykonania haftu konieczne jest jednorazowe przygotowanie kosztownego oprogramowania - dlatego szczególnie polecamy go przy większych zamówieniach.

Dodatkowe informacje

W przypadku bardziej skomplikowanych nadruków (np. loga dla klubów) oferujemy pomoc w odpowiednim przygotowaniu pliku do nadruku. Koszt przygotowania uzależniony jest od stopnia skomplikowania nadruku.

UWAGA: w przypadku zamówienia nadruków konieczna jest wcześniejsza przedpłata za złożone zamówienie.

Czcionki dostępne w naszej ofercie

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego: (32) 334 68 90 lub e-mailowego: hurtownia@manom.pl w celu ustalenia najdogodniejszego dla Państwa sposobu nadruku oraz przygotowania spersonalizowanej oferty.