Piłki do piłki nożnej można zróżnicować ze względu na:
- rodzaj nawierzchni, na której ma być używana (naturalna trawa, sztuczna murawa, hala, nawierzchnia sztuczna typu tartan, twardy grunt typu beton lub asfalt),
- przeznaczenie użytkowania (trening, oficjalny mecz, gra towarzyska, sparing czy rekreacja).
Piłki nożne meczowe
Piłki nożna meczowe są przeznaczone do oficjalnych meczów, międzynarodowych turniejów (FIFA World Cup, UEFA Euro) oraz ligowych rozgrywek (polskiej Ekstraklasie, angielskiej Premier League czy niemieckiej Bundeslidze). Charakteryzują się starannym wykonaniem z wysokiej jakości skóry naturalnej lub syntetycznej, co zapewnia doskonałe właściwości lotu, kształtu oraz kontrolę nad piłką. Piłki nożne meczowe występują w rozmiarze 5, spełniają międzynarodowe standardy FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej), NCAA (National Collegiate Athletic Association) oraz NFHS (National Federation of State High School Associations).
Piłki nożne treningowe
Jak sama nazwa wskazuje piłki nożne treningowe przeznaczone są do treningów piłkarskich. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością, aby sprostać wymaganiom związanym z częstym użytkowaniem. Doskonale sprawdzają się również do gry rekreacyjnej lub dla doświadczonych piłkarzy, którzy chcą poprawić swoje umiejętności. Piłki nożne treningowe występują w mniejszych rozmiarach i wadze niż meczowe, niektóre z nich mają również certyfikaty (najczęściej FIFA Basic lub IMS).
Piłki nożne halowe
Piłki nożne halowe przeznaczone są przede wszystkim do gry na halach umożliwiających stworzenie różnego rodzaju boisk do wielu dyscyplin, np. poprzez ustawienie bramek i wyznaczenie boiska do piłki nożnej. Piłki nożne halowe, nazywane również futsalowymi, występują standardowo w rozmiarze 4. Wyróżniają się one tzw. niskim kozłem, czyli specjalną konstrukcją, która sprawia, że odbicie piłki jest kontrolowane i bardziej przewidywalne, a piłka nie odbija się zbyt wysoko.
Piłki nożne turf
Chociaż na sztucznej powierzchni można używać klasycznych piłek meczowych lub treningowych, to jednak zaprojektowano specjalne modele, takie jak piłka nożna turf. Charakteryzują się one zwykle niższym odbiciem i mniejszą jego siłą, co pomaga w kontroli piłki na takiej powierzchni. Piłki nożne turf mają wzmocnioną konstrukcję i specjalnie powłoki odporne na ścieranie, aby wytrzymać intensywną grę na twardych i trudnych nawierzchniach.
Piłki nożne uliczne
Gra w piłkę nożną na ulicy wymaga piłki wykonanej z trwałych materiałów. Piłki nożne uliczne wykonane są najczęściej z materiałów syntetycznych np. z PVC, materiałów strukturalnych i wyposażone w pęcherz butylowy, który długo utrzymuje odpowiedni poziom powietrza. Modele z materiałów strukturalnych przypominających jeans ścierają się podczas intensywnego użytkowania i mają określoną żywotność.
Jak wybrać najlepszą piłkę do piłki nożnej?
Dobór idealnej piłki nożnej nie ogranicza się jedynie do rozmiaru, rodzaju nawierzchni czy poziomu rozgrywek. Istotne są również takie czynniki jak materiał zewnętrzny, konstrukcja, typ pęcherza i podszycia oraz spełnienie odpowiednich standardów produkcyjnych.
Warstwa zewnętrzna piłki nożnej może być wykonana głównie z:
- skóry syntetycznej lub naturalnej: są to najwyższej jakości i najdroższe modele, stosowane w profesjonalnych rozgrywkach. Zapewniają one doskonałą precyzję i kontrolę nad piłką,
- PU (poliuretan): zapewnia dobry stosunek jakości do trwałości, miękkości i responsywności,
- PVC (polichlorek winylu): są to najbardziej przystępne cenowo piłki, trwałe i stosunkowo twarde, ale mniej odporne na intensywne użytkowanie,
- hybrydowe: łączą cechy kilku wymienionych powyżej materiałów.
Rodzaje dętek w piłkach nożnych
Piłki do piłki nożnej mają różne rodzaje pęcherzy, które odpowiadają za utrzymanie ciśnienia. Najczęściej stosowane są pęcherze (dętki):
- lateksowe: charakteryzują się sprężystością i miękką budową, co pozwala na odpowiednie odbijanie piłki, jednak muszą być one dość często pompowane z uwagi na stosunkowo krótki czas utrzymania powietrza,
- butylowe: cechują się dobrym zatrzymywaniem powietrza i wysoką sztywnością. gumowe: zapewniają dużą wytrzymałość i odporność na drgania, co sprawia, że świetnie sprawdzają się na twardych nawierzchniach,
- hybrydowe: łączą cechy butylu i lateksu, co przekłada się na dużą wytrzymałość i elastyczność, umożliwiając ich stosowanie na różnego typu podłożu.
Podszycie piłki nożnej
Podszycie piłki nożnej mieści się między zewnętrzną obudową a pęcherzem. Składa się zwykle z wielu warstw, których jakość wpływa na wytrzymałość danego modelu. Może być wykonane z włókien syntetycznych (zazwyczaj poliestru) lub bawełny. Często stosuje się również podszycie z pianki, aby nadać piłce większą miękkość.
Konstrukcja piłki nożnej
Najpopularniejszą konstrukcją piłki nożnej jest model z 32 panelami, który najlepiej oddaje lot piłki przy mocnym kopnięciu. Na rynku dostępne są również piłki z 18, 26, a nawet 6 panelami. Im mniej paneli, tym piłka jest szybsza, natomiast im więcej - łatwiej ją kontrolować. Budowa paneli może również mieć znaczenie dla lotu piłki, np. niektóre piłki posiadają gładką powierzchnię dla lepszej aerodynamiki. Najwyższej jakości piłki do piłki nożnej wyposażone są w ręcznie szyte panele. Niżej w hierarchii są piłki szyte maszynowo, a do treningów, gry rekreacyjnej lub akcji promocyjnych najczęściej używa się piłek z klejonymi panelami. Istnieją również modele łączące obie te metody, szyte zarówno ręcznie, jak i maszynowo, dla większej wytrzymałości.